Jak zebrać środki na stworzenie i produkcję własnego urządzenia elektronicznego?

ELECTRONICS · DESIGN · CONSULTING

Zaprojektowanie i stworzenie urządzenia lub systemu elektronicznego wydaje się kosztowne, kłopotliwe i właściwie pozostające poza zasięgiem - ale tylko wtedy, gdy nie wiemy, gdzie w ogóle szukać możliwości. Dziś niewielki poradnik i zbiór podpowiedzi w kwestii tego, dokąd warto skierować pierwsze kroki.

Sposoby pozornie dobre i tanie  - elektronika

Rozsądne spożytkowanie funduszy bez outsourcingu poza kontynent lub ocean może dopiero mieć miejsce, kiedy te fundusze zdobędziemy. Zacznijmy od praktyk, których nie warto chwytać się bez przemyślenia. W erze globalizacji i rozwoju witryn aukcyjnych kontaktowanie się z kilkoma lub nawet kilkunastoma firmami projektowymi w kwestii licytacji bądź przetargu na projekt niestandardowej elektroniki może wydawać się dobrym pomysłem. Jeżeli obierzemy taki kierunek, to następnym logicznym krokiem wydaje się złożenie oferty kilku/kilkunastu wykonawcom na produkcję na zamówienie i wybranie najlepszej. Praktyka jednak pokazuje, że w rzeczywistości nie jest to tak proste, jak się wydaje. 

Podzielenie projektu w ten sposób to pewny przepis na duże opóźnienia. Jest tak zwłaszcza w przypadku, gdy nie mamy doświadczenia w zarządzaniu firmami zajmującymi się projektowaniem elektroniki. Ryzyko błędnej komunikacji i wskazywania palcem jest bardzo duże - przykładowo projektant w Europie stwierdzi, że chiński producent całkowicie przeinaczył jego koncepcję. To tylko telegraficzny skrót i szczyt góry lodowej - następnie dowiadujemy się, że niemiecki moduł kamery kosztuje trzy razy więcej niż zaprojektowany na zamówienie moduł elektroniczny o równoważnej jakości z Chin, albo że specyfikacja jest skąpa i napisana łamaną angielszczyzną, a to wszystko rodzi kolejne trudności. 

Zamiast zwracania się do kilkunastu firm skorzystaj z oferty Device Prototype, gdzie nasz zespół zadba o wszystkie aspekty na każdym kroku planowania, testów i realizacji, by wykonać dla Ciebie kompleksowo cały projekt. 


Serwis Kickstarter

Narzędzie coraz powszechniej kojarzone, ale wciąż owiane mgłą tajemnicy. Zasada jego działania jest dość prosta. Każdy twórca projektu ustala cel i termin finansowania swojego projektu. Jeśli odbiorcom projekt się spodoba, mogą oni wówczas zadeklarować pieniądze, aby go zrealizować. Jeśli projektowi uda się osiągnąć cel finansowy, karty kredytowe wszystkich wspierających są obciążane po upływie czasu. W kwestii obaw o niszowość odpowiadamy liczbami: do listopada 2022 roku ponad 21,5 miliona osób zobowiązało się do wsparcia finansowego któregokolwiek z ponad 574 000 projektów uruchomionych na serwisie Kickstarter. Jest to społeczność, która ceni kreatywność i nowatorstwo. A w momencie pisania tego artykułu w kategorii “DIY electronics” figuruje 1535 projektów. 


Projekt Free Electrons

Program Free Electrons 2023 to to największy na świecie otwarty program innowacyjny, którego celem jest wprowadzenie w życie przełomowych innowacji energetycznych. Wybrane startupy będą współpracować z wiodącymi przedsiębiorstwami energetycznymi w serii modułów odbywających się fizycznie i cyfrowo na całym świecie. Program zapewnia startupom przyspieszoną ścieżkę wzrostu i rozwoju ich firm, wdraża rozwiązania pilotażowe i ułatwia możliwości inwestycyjne. To jednocześnie droga do większych projektów i generalnie dobry trend, aby wyszukiwać podobne inicjatywy w sieci - Twój projekt nie musi być oczywiście związany z energetyką. Twórcy programu wiedzą jednak, że startupy mają elastyczność, świeże pomysły i najnowszą wiedzę, ale niekoniecznie posiadają doświadczenie i zasoby do budowy, testowania i wdrażania swoich rozwiązań w “sposób ekonomiczny”. Dzięki współpracy zarówno startupy, jak i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą się uzupełniać i tworzyć wzajemnie korzystne wyniki i rozwiązania.


Serwis MamStartup

Polska inicjatywa poświęcona rynkowi startupów. Należy do koalicji serwisów Antygrupa poświęconych nowym technologiom, biznesowi i marketingowi. Sekcja Poradnik startupowca zapewnia nie tylko kompendium wiedzy o szansach i ryzyku na polu projektowania, ale również potencjalne kierunki, na których warto upatrywać finansowania oraz aktualności związane z systemem prawnym. A są to kwestie niebagatelne. 


Targi biznesu i imprezy

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to tylko miejsca, w których możemy znaleźć ciekawostki i przyjemnie spędzić popołudnie. To przede wszystkim miejsca, w których wielu nawiązuje lukratywne kontakty branżowe - krajowo i międzynarodowo - które procentują w przyszłości. Stoiska przedsiębiorców i startuperów prezentują zarówno sprawdzone i obecne na rynku, jak i nowatorskie rozwiązania, które również poszukują finansowania. Możliwość wymiany doświadczeń i kontaktu pozostaje wówczas na miarę złota - jedyny warunek to właściwie uważne zwiedzanie stoisk, uczestnictwo w prelekcjach i zadawanie otwartych pytań, na które prezentujący z chęcią odpowiadają. Przykład? Trwający w momencie pisania tego artykułu event Intermasz (Międzynarodowe Targi Poznańskie), który będzie organizowany także w 2024 roku. Zależnie od tego, czego szukasz są to miejsca, w których można pozyskać inwestorów, partnerów lub klientów. 


Rządowe programy i platformy startowe

Generalny trend wzrostu liczby takich inicjatyw cieszy. Wiele z nich obejmuje dofinansowanie do zakupu sprzętu elektronicznego z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale nie tylko. Przykładem jest platforma startowa PARP rozstrzygnięta w styczniu bieżącego roku - sposób na otrzymanie eksperckiej pomocy i rozwinięcia pomysłu w rentowny model biznesowy. Programy pozwalają się szkolić, uczestniczyć w networkingu i nawiązywać nowe kontakty, rozwijać biznesy i pozycję rynkową. 


Inne źródła finansowania

Zwykle wymienia się te najpowszechniej kojarzone, choć bez uwzględnienia skali funduszy, na jaką liczymy. Oczywiście wiążą się one z zewnętrznymi warunkami, które należy spełnić. 

  • dotacje z urzędu pracy,
  • pożyczki na start w biznesie,
  • dotacje Unii Europejskiej na własny biznes,
  • pożyczki, kredyty i poręczenia,
  • finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • inkubatory przedsiębiorczości.

Tworzenie biznesplanu to zwykle pierwsza rzecz, o której należy wówczas pomyśleć. Czynniki, o których warto pamiętać, to forma zabezpieczenia zwrotu pieniędzy, fachowa kalkulacja kosztów, źródła finansowania działalności i przede wszystkim wysokość kwoty potrzebnej na start. Interesująca może okazać się oferta BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) - nawet jeżeli z jakichkolwiek względów nie żywimy chęci poszukiwania funduszy w porozumieniu z instytucjami finansowymi i spółkami skarbu państwa, to porównanie warunków i szans kryjących się w takich alternatywach nie powinno ujść naszej uwadze.

O Autorze

Oskar Pacelt

Long-time blog editor, SEO content creator, originator of advertising campaigns in the fields of electronics and robotics, translator. Passionate about the impact of new technologies on everyday life and related social transformations.
Copyright © 2023 Device Prototype