Zalety outsourcingu w branży elektronicznej

ELECTRONICS · DESIGN · CONSULTING

Projektowanie i montaż elektroniki to złożone procesy. Każda decyzja o przekazaniu praktyki zewnętrznemu dostawcy - na jakimkolwiek szczeblu procesu - powinna zostać podjęta w pełni świadomie. 

Korzyści płynące z outsourcingu dla producentów sprzętu oryginalnego (OEM) i usługobiorców są dobrze udokumentowane, ale naturalnie zleceniodawcy żywią swoje  obawy. To właśnie dlatego udana strategia outsourcingu wymaga krytycznej oceny aktualnej pozycji firmy oraz jasnego określenia przyszłych celów i zadań.

Istnieje wiele powodów, dla których producenci i usługodawcy decydują się na outsourcing produkcji elektroniki. A skoro elektronika od wielu lat jest z nami praktycznie wszędzie, to decyzja ma wpływ na działalność na wielu polach - począwszy od pracowników, poprzez  używane pomieszczenia i urządzenia, a skończywszy na relacjach z klientami i dostawcami.

Projektowanie urządzenia elektronicznego - na czym to polega? 

Warto zdać sobie sprawę, że na projekt urządzenia elektronicznego składa się wiele elementów w fazach realizowanych zarówno równocześnie, jak i jedna po drugiej. Są to etapy takie jak:

 • research początkowy, 
 • stworzenie urządzenia roboczego, 
 • dobór podzespołów, 
 • tworzenie schematu oraz projektu płytki PCB, 
 • produkcja funkcjonalnego prototypu, 
 • testy prototypu, 
 • research w kwestii oprogramowania, 
 • tworzenie oprogramowania i testy oprogramowania,
 • wreszcie: testy całego urządzenia. 

A jest to zakres działań bez projektowania obudowy i/lub mechaniki!

Montaż elektroniki i projektowanie - kiedyś i dziś

Decyzja "wyprodukować czy kupić" jest tak stara jak sam przemysł produkcyjny. W produkcji elektroniki fala outsourcingu sięga lat 90-tych, kiedy to wielu producentów OEM dokonało krytycznej oceny swoich strategii produkcyjnych, aby skorzystać z nowych możliwości outsourcingu, które miały poprawić ogólną wydajność oraz obniżyć koszty aktywów i koszty operacyjne. Wydajność jest konieczna - jasna sprawa. 

Warto uczyć się z historii. W przeszłości znaczna część decyzji o outsourcingu była podyktowana danymi potrzebami operacyjnymi, a nie częścią przemyślanej, ogólnej strategii biznesowej. Polegało to zwykle na zawarciu umowy z firmą świadczącą usługi produkcji elektroniki (EMS) na zasadzie "product-by-product" lub "contract-by-contract". Z czasem jednak outsourcing produkcji elektroniki przeszedł znaczącą ewolucję, ponieważ producenci odkryli, że dzięki zespołowemu podejściu można osiągnąć znacznie większe korzyści. Skorzystały więc dokładność planowania i zdolność do szybszego reagowania na szybko zmieniające się warunki rynkowe oraz pojawiły się niższe koszty operacyjne.

Firmy EMS także ewoluowały w tym okresie. Następowało stopniowe rozszerzanie zakresu usług poza zwykły montaż kontraktowy, przejmowanie kontroli zarówno nad działaniami łańcucha dostaw "z góry", jak i nad dodatkowymi ofertami montażowymi i logistycznymi, takimi jak opcje zwinnej budowy/konfiguracji na zamówienie, zaawansowane testowanie produktów, bezpośrednia realizacja zamówień oraz zarządzanie procesami zwrotów i napraw. Dostrzeżono korzyści płynące z podejścia “wszystko w jednym miejscu”.

W rezultacie dzisiejsze umowy outsourcingowe opierają się zazwyczaj na ścisłej współpracy partnerskiej pomiędzy producentem OEM a jego partnerem EMS, wykorzystując mocne strony każdego z nich oraz całkowicie "zsynchronizowane" łańcuchy dostaw w celu osiągnięcia celów biznesowych producenta OEM.

10 firm, które stawiają na outsourcing - projektowanie elektroniki i design na wielką skalę

Biorąc pod uwagę, że w segmencie elektroniki użytkowej do 2023 roku liczba użytkowników ma wynieść ponad 2 i pół miliarda, firmy, których działalność koncentruje się na sprzedaży urządzeń elektronicznych, stają przed tytanicznym zadaniem wyprodukowania milionów sztuk elektroniki rocznie, co nie jest łatwe. Rozwiązanie? Outsourcing. Trudno o lepszą rekomendację niż podążanie śladami gigantów rynku. 

 • Fujitsu
 • Toshiba
 • LG
 • HP 
 • Panasonic 
 • Sony 
 • DELL 
 • Microsoft 
 • Samsung 
 • Apple

Outsourcing elektroniki - dlaczego warto? 

Outsourcing pozwala skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, wyprzedzić konkurencję i zapewnić klientom dostęp do produktów wtedy, kiedy ich potrzebują. Szybkość, z jaką można zaspokoić popyt konsumentów, jasno wyznacza granicę: mamy oto firmy odnoszące sukcesy/rozwijające się i takie, które zostają w tyle za konkurentami. Przyjrzyjmy się wyszczególnionym potrzebom i korzyściom strategicznym. 

Określenie działalności podstawowej - klucz do sukcesu

Absolutny background, absolutny start. Nie ma firmy, która nie chce zoptymalizować zwrotu z posiadanych zasobów, co może prowadzić do decyzji o outsourcingu procesów, które można określić jako niezwiązane z podstawową działalnością. Dawniej firmy zlecały na zewnątrz to, co uważały za działania peryferyjne - na przykład sprzątanie, logistyka transportu i konserwacja. Obecnie zadajemy sobie pytanie: "co tak naprawdę jest kluczowe dla naszej działalności? Czy model, w którym niektóre maszyny pozostają bezczynne przez długi okres czasu, jest rzeczywiście wydajny? To pierwszy krok procesu analizy i decyzji.

Brak własnych zasobów - co teraz?

Brak personelu odpowiedzialnego za rozwój lub sprzętu. Dotyczy to zarówno niewielkich startupów, jak i dużych firm, których zasoby są rozbudowane. Zdarza się, że klienci z silnym zapleczem technicznym prowadzą firmę, lecz nie mają możliwości zatrudnienia elektroników, montażystów czy programistów w pełnym wymiarze godzin. Jedna osoba lub mały zespół są w stanie pracować nad zadaniem z elastycznym harmonogramem, jednak w przypadku dużego projektu o napiętym terminie zespół outsourcingowy może pomóc. Polecamy outsourcing usług projektowych zarówno podmiotom stawiającym na stałe projektowanie elektroniki, jak i doraźne potrzeby - zlecenie tego zespołowi DevicePrototype pozwoli uniknąć przestojów niezależnie od tego, czy chodzi o projektowanie układów elektronicznych, programowanie czy projektowanie designu.

Konieczność ekspertyzy - ekspert z zakresu elektroniki, czyli kto?

Projektowanie elektroniki to szeroka dziedzina, która wymaga rozległej wiedzy z zakresu elektroniki cyfrowej i analogowej, projektowania FPGA, rozwiązań wbudowanych, energoelektroniki i innych dziedzin. Trudno objąć każdy obszar rozwoju, równie trudno o właściwą osobę, Nierzadko zdarza się, że świeżo upieczony adept kierunków politechnicznych wykona dla nas tani projekt, który będzie wymagał całkowitego restartu. Zdecydowanie odradzamy tę prostą drogę ku frustracji płynącej z ukrytych kosztów. Do pracy z czołowymi mikrokontrolerami na rynku być może i nie jest potrzebna dogłębna wiedza, ale do zaprojektowania płytki drukowanej dla układu potrzebny jest wykwalifikowany developer. A jeśli brakuje nam tego know-how, to kolejny powód, aby wybrać zespół z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Modelowanie 3D - pełny podgląd produktu

Widzieć znaczy móc zrozumieć. Jeszcze lepiej niż widzieć jest najpierw podejrzeć - jasny projekt przed etapem realizacji pozwala na dopracowane konsultacje w kwestiach potrzeb, kosztów i zysków. Wzornictwo przemysłowe i modelowanie 3D od dawna doceniają branże przemysłowe, inżynieryjne, a nawet konsumenckie - to integralny element procesu designerskiego wśród gigantów Nike czy Adidas. Zespół DevicePrototype:

 • wykonuje research wzorniczy,
 • tworzy pakiet plików i wizualizacje, 
 • realizuje projekt urządzenia z cechami funkcjonalnymi,
 • przeprowadza testy,
 • dostarcza funkcjonalny, przejrzysty model i umieszcza w nim elementy tak, aby można było przetestować żądany produkt.

Dlaczego to tak ważne? To idealny czas na to, aby wychwycić potencjalne błędy i niedociągnięcia jeszcze przed wdrożeniem rozwiązania końcowego w życie, a w rezultacie uniknąć kosztów tworzenia czegoś, co nie sprawdzi się w praktyce. 

Eliminacja ryzyka i uproszczenie procesu

Zawiązanie partnerstwa wiąże się z pewną dozą niepewności zwłaszcza, gdy jest to pierwsze doświadczenie współpracy. Możemy nie mieć pewności, czy partner dotrzyma terminu i budżetu, lub czy w ogóle zrealizuje nasz projekt. Zlecenie prototypowania outsourcingowemu zespołowi inżynierskiemu uwalnia nas ryzyka i odpowiedzialności. Omijamy poszukiwanie, rekrutację i utrzymanie personelu. DevicePrototype angażuje zasoby specjalistów. Nie ma obowiązku utrzymywania pracowników poza zakresem zakontraktowanych prac.  Cóż, powiedzmy wprost - po zakończeniu projektu nie trzeba wydawać pieniędzy na wynagrodzenia i podatki związane z zatrudnieniem.

O Autorze

Oskar Pacelt

Long-time blog editor, SEO content creator, originator of advertising campaigns in the fields of electronics and robotics, translator. Passionate about the impact of new technologies on everyday life and related social transformations.
Copyright © 2023 Device Prototype